Nerwica zawodowa, czyli jaka?
Choć pojęcie „nerwica zawodowa” na stałe weszło do powszechnego obiegu, trzeba wiedzieć, że jej objawy mogą być całkowicie różne. W obecnych czasach bardzo wiele osób pracuje w stresie, co przyczynia się do powstawania nerwic. Można jednak powiedzieć, że ile ludzi, tyle jej przypadków. Zaburzenia te są szalenie indywidualne i zależne od jednostki. Oto kilka przykładów nerwic, które bardzo często pojawiają się w ścianach biurowych.
Nerwica neurasteniczna
Jeżeli czujemy się ogólnie osłabieni i drażliwi, to bardzo możliwe, że zaczyna dotykać nas nerwica neurasteniczna. Może mieć ona dwa wymiary – hiperstenii, jeżeli jesteśmy nadpobudliwi oraz hipostenii, kiedy odczuwamy apatię i znużenie. Jedną z odmian nerwicy neurastenicznej jest też tzw. Nerwica dyrektorska. Pojawia się u osób niecierpliwych, wiecznie w napięciu i z problemami ze snem. Często cierpią na nią osoby z wyższych stanowisk, stąd „dyrektorska”. Osoby z zaburzeniami neurastenicznymi nie radzą sobie z presją, jaką wywiera na nie praca i dlatego często zmiana środowiska zawodowego jest niezbędna przy leczeniu.
Nerwica hipochondryczna
Cechuje ją występowanie somatycznych objawów, które zmuszają chorego do przeprowadzenia następnej serii badań lekarskich. Jest to samonapędzająca się machina, bo jeżeli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w normie, to osoba z nerwicą hipochondryczną uzna, że się nie zna i pójdzie do kolejnego specjalisty. Nerwica hipochondryczna bardzo często wynika z trudnych warunków pracy, np. Przy chemikaliach. Chory będzie miał pewność, że zagrażają jego zdrowiu i życiu, przez co nie będzie w stanie normalnie funkcjonować, ani na poziomie prywatnym ani zawodowym. Do przyczyn nerwicy hipochondrycznej zalicza się np. zaburzenia obrazu własnego ciała (kompleksy z dzieciństwa). Leczenie natomiast musi polegać na odwróceniu uwagi pacjenta od dolegliwości.
Nerwica histeryczna
Jest to klasyczna i najstarsza forma nerwicy zawodowej. Jej objawy są specyficzne, bo znikają tak szybko, jak się pojawiają. Osoby z nerwicami histerycznymi cierpią na krótkotrwałe zaburzenia osobowości. Osoby chore tracą poczucie własnej tożsamości i reagują agresją, nagłymi napadami gniewu. Wyróżnia się dwa rodzaje nerwicy histerycznej: dysocjacyjną (drugie ja) oraz konwersyjną (zaburzenia psychoruchowe, objawy somatyczne). Nerwica histeryczna czasami ma charakter roszczeniowy i chory próbuje wyłudzać pieniądze od stosownych placówek.
Nerwica depresyjna
Nerwica depresyjna najczęściej swoje źródła ma w konfliktach międzyludzkich, m.in. w pracy. Długotrwałe napięcie między dwoma osobami może być wyniszczające i prowadzić do zaburzeń na tle nerwowym. Nerwica depresyjna często dotyka sprzedawców i konsultantów, narażonych na ciągłe napięcie psychiczne w kontakcie z klientem. Objawy to najczęściej negatywne nastawienie do świata i brak umiejętności cieszenia się z rzeczy przyziemnych. Brak leczenia nerwicy depresyjnej może zakończyć się tragicznie i czasami warto zrezygnować z nawet najlepiej płatnej pracy, żeby zachować spokój ducha i czysty umysł.
Może to Ci się spodoba
Lubię korzystać ze spa, ale to wymaga zaplecza finansowego i czasu
Dziennikarka nie przywiązuje wagi do domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Od lat używa tylko jednego, uniwersalnego kremu do twarzy. Chciałaby natomiast częściej korzystać z zabiegów w ośrodkach spa. Twierdzi jednak, że wymaga to dużych nakładów
Aromaterapia: Kompleksowy przewodnik po naturalnym leczeniu i relaksacji
Aromaterapia to praktyka lecznicza, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, aby poprawić zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Ta starożytna forma terapii czerpie z bogatej historii związków między człowiekiem a
Moda dziecięca na zimne dni: Trendy w bluzach, kurtkach i płaszczykach
Zima to wyjątkowy czas, kiedy moda dziecięca staje przed wyzwaniem połączenia ciepła, komfortu i stylu. W tym sezonie rodzice szukają ubrań, które nie tylko ochronią ich pociechy przed mrozem, ale
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!