Tłumaczenia online – praca tłumacza freelancera
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dokładnie wygląda codzienna praca tłumacza freelancera i czy jest to opłacalne zajęcie. Oczywiście warto już na wstępie podkreślić, że mnóstwo tłumaczy wykonuje ten zawód jedynie dorywczo, traktując go jako swoją pracę dodatkową. Nie brakuje jednak na szczęście również specjalistów w zakresie różnych języków, dla których zajęcie to stanowi główną działalność.
Ogromną zaletą tego specyficznego zawodu jest to, iż większość zleceń można wykonać online. Jest to wygodne zarówno dla samego tłumacza, który może pracować z domu i nie musi prowadzić osobnego biura, jak i dla klientów, którzy nie tracą cennego czasu.
Praca tłumacza freelancera – na czym polega?
Jeśli mamy wśród swoich znajomych tłumacza, z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się, że gdy odwiedzaliśmy go lub dzwoniliśmy do niego około południa, ten wciąż spał lub jeszcze przechadzał się po mieszkaniu w pidżamie. Mnóstwo z nas pomyślało wtedy, że to praca marzeń, skoro nie trzeba wstawać o 6 rano, żeby zdążyć do biura.
Niestety praca tłumacza freelancera nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się nam wydawać. Fakt, że taka osoba nie wstaje o świcie z reguły oznacza, że dopiero późną nocą lub nad ranem udało jej się skończyć pilne tłumaczenie, którego klient potrzebował już następnego poranka. A jeśli zdarza się tłumaczowi chodzić po mieszkaniu w pidżamie do południa często jest to efektem tego, że odpisywanie na kolejne maile, wycenianie tłumaczeń i wystawianie faktur zajęło mu tyle czasu, iż nie miał jeszcze okazji się przebrać. Bo trzeba pamiętać, że pracując w ten sposób jesteśmy tłumaczami, ale także własną sekretarką i księgową.
Freelancer zwykle nie pozwala sobie też na chorobę i nie ma możliwości, aby wziąć L4 na opiekę nad chorym dzieckiem, co jest przywilejem pracowników etatowych. Sam musi przecież zadbać o opłacenie wszystkich składek związanych chociażby z ZUS. A jeśli chodzi o wakacje to tłumacz nawet na wyjazdy z reguły zabiera ze sobą komputer, aby w razie potrzeby wykonać zlecenie dla stałego klienta. Konkurencja przecież nie śpi!
Więcej o pracy freelancera i biurze tłumaczeń przeczytasz na lang4you.pl/freelancer-lub-biuro-tlumaczen/hfre/ .
Jak wygląda rynek tłumaczeń w Polsce?
Jednym z elementów bardzo dużego rozwoju usług tłumaczeniowych w naszym kraju jest z pewnością internet. Duża część zleceń jest teraz wykonywana online, dzięki czemu osoby specjalizujące się w przekładzie na jakikolwiek język mogą z powodzeniem pracować z domu. Sporym wsparciem dla zawodowych tłumaczy są też coraz lepsze narzędzia CAT. Skracają one czas potrzebny na wykonanie tłumaczenia, a więc przyczyniają się też do zwiększenia zysków tłumacza.
Warto przy tym podkreślić, że tłumacz nie powinien przyjmować każdego zlecenia, zwłaszcza z dziedziny, której dobrze nie zna. Istnieje wówczas zbyt duże ryzyko popełnienia błędów, które popsują naszą reputację, ale mogą też negatywnie wpływać na interesy naszych klientów lub nawet na ludzkie zdrowie i życie w przypadku np. tłumaczeń medycznych.
Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na tłumaczy freelancerów, zwłaszcza z zakresu języka angielskiego i niemieckiego. Kluczowa jest jednak w tym przypadku specjalizacja w określonych dziedzinach. Dobrze jest zatem wciąż się doszkalać i rozwijać swoje umiejętności.
Może to Ci się spodoba
Jak łączyć jesienne akcesoria z codzienną garderobą?
Jesień to czas, kiedy nasze stylizacje nabierają warstw, a dodatki takie jak czapki, szaliki, rękawiczki i inne akcesoria odgrywają kluczową rolę w uzupełnianiu codziennego stroju. Odpowiednie połączenie tych elementów z
Nowy trend w Warszawie: wine bar – miejsce dla prawdziwych miłośników wina z RPA!
Od jakiegoś czasu w Warszawie można zauważyć nowy trend na rynku gastronomicznym. Z dużą regularnością powstają dedykowane wine bary, czyli przestrzenie, w których można napić się starannie dobranego wina, a
Aromaterapia: Kompleksowy przewodnik po naturalnym leczeniu i relaksacji
Aromaterapia to praktyka lecznicza, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, aby poprawić zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Ta starożytna forma terapii czerpie z bogatej historii związków między człowiekiem a
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!