Najlepsze olejki eteryczne
Olejki eteryczne to składniki, które są dodawane do perfum, aby wzmocnić ich zapach i trwałość. Chociaż olejki eteryczne są zazwyczaj pozyskiwane z roślin, istnieją również olejki eteryczne do perfum wytwarzane ze składników zwierzęcych lub syntetycznych. Jakie są najcenniejsze olejki eteryczne i jak twórcy perfum mogą je łączyć, aby stworzyć zapachy, które przekraczają granice?
Naturalne olejki eteryczne pochodzenia roślinnego są najczęściej stosowane w perfumach. Często są one jednak ulotne i używane jako nuty otwierające. Są intensywne, ale szybko przemijają i są również wykorzystywane jako nuty serca. Nuty bazy to bardziej intensywne i dłużej utrzymujące się olejki pochodzenia zwierzęcego. Często zastępuje się je syntetykami, a także aromatami balsamicznymi lub żywicznymi. Stosuje się je, aby wzmocnić aromat olejków roślinnych i przeciwdziałać ich szybkiemu starzeniu się.
Zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne mogą być stosowane w aromaterapii, a także w perfumach. Niektóre olejki eteryczne są naturalnymi afrodyzjakami i mogą wywoływać uczucia pożądania i zmysłowości, jak np. ambra i piżmo. Olejki pozyskiwane z roślin mogą być stosowane w walce ze zmęczeniem, np. lawendowy czy wetiwerowy. Mogą też poprawiać nastrój – mięta. Albo przynieść orzeźwienie – taka trawa cytrynowa i wszystkie olejki cytrusowe. Niektóre zapachy możemy stosować w domu i w pracy, znając ich właściwości. Można je rozpylać w powietrzu za pomocą kominka aromaterapeutycznego lub dyfuzora, albo po prostu wąchać olejek eteryczny z otwartej buteleczki. Możesz nawet stworzyć własne naturalne perfumy i kosmetyki, mieszając olejki eteryczne.
Czytaj także: 10 prostych sposobów, które pomogą Ci szybko zasnąć i dobrze się wyspać
Te olejki eteryczne są najczęściej używane w perfumach
Olejki eteryczne w perfumach są jednymi z najbardziej lubianych i używanych od wieków.
1. Olejek bergamotowy
Olejek bergamotowy jest lekki, orzeźwiający i pozyskiwany ze skórek niejadalnych pomarańczy uprawianych w Kalabrii, a także na Kaukazie.
2. Olejek z drzewa cedrowego
Cedrowy olejek eteryczny o łagodnym balsamicznym zapachu, pozyskiwany z drzewa. Stosuje się go w bazie i sercu perfum. Chociaż cedr jest najczęściej stosowany w męskich perfumach, może być również używany w perfumach dla pań.
3. Olejek z drzewa sandałowego
Olejek z drzewa sandałowego to naturalny olejek, który ma słodkie, żywiczne i balsamiczne nuty zapachowe. Jest on pozyskiwany z drzew rosnących w Indiach. Olejek z drzewa sandałowego jest używany do wzmocnienia nut zapachowych w perfumach, zazwyczaj w bazie. Od dawna uważany jest za jeden z najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków.
4. Olejek irysowy
Składnik pozyskiwany z kłączy irysa jest jednym z najcenniejszych i najbardziej czasochłonnych olejków eterycznych. Absolut irysa uprawianego w Toskanii znany jest ze swoich subtelnych, delikatnych i subtelnych, lekko kremowych i pudrowych nut. Jednak ten składnik perfum może mieć również ziemisty lub wilgotny charakter.
5. Olejek gardenii
Olejek gardenia, który ma silny i słodki zapach, to kolejny składnik, który często wykorzystywany jest w perfumach. Pozyskuje się go metodą enfleurage, lub maceracji w przypadku Gardenii tahitańskiej.
6. Olejek Frankincense
Olejek Frankincense, kochany przez niektórych i znienawidzony przez innych, jest olejkiem eterycznym, który jest ekstrahowany ze związków aromatycznych niektórych gatunków. Jest to nisko rosnące drzewo, które rośnie głównie na Półwyspie Arabskim i w Etiopii.
7. Olejek z mchu dębowego
Mech dębowy jest używany do produkcji olejków eterycznych do perfum. Występuje we Francji i Maroku, ale jedna z najcenniejszych odmian pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Zbiera się go w zimie z drzew rosnących na wybrzeżu.
8. Olejek mirrowy
Żywica z krzewów Etiopii, Somalii i Jemenu jest używana do produkcji olejku eterycznego o balsamicznym aromacie, przypominającym nieco zapach leśnego runa.
9. Olejek paczulowy
Krzew paczuli występuje w Chinach, Indonezji i na Filipinach. Pozwala on na ekstrakcję naturalnego olejku eterycznego z jego łodyg. Ten olej ma charakterystyczny aromat, który jest związany z erą hipisów. Olejek paczulowy jest silnym naturalnym afrodyzjakiem i ma lekko ziemisty, intensywny aromat.
10. Olejek różany
Olejek różany z Grasse jest jednym z najcenniejszych olejków w perfumiarstwie. Jest również jednym z najdroższych. Ze względu na swoją wysoką cenę aromat róży z Grasse jest wykorzystywany w perfumach Chanel No. 5. 5. Inną odmianą róży stosowaną w perfumach jest również róża damasceńska. Występuje ona w Indiach, Maroku Egipcie, Turcji i Bułgarii.
11. Olejek waniliowy
Ze względu na popularność słodkich zapachów, które są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i okazji, perfumy z nutą wanilii zdominowały ten rynek w ostatnich latach.
12. Olejek wetiwerowy
Olejek wetiwerowy jest wytwarzany z korzeni traw, które rosną w Brazylii, Chinach, Indonezji, Haiti i Indonezji. Produkty dla mężczyzn często zawierają olejek wetiwerowy ze względu na jego charakterystyczny, silny, żywiczny i pudrowy aromat.
Nowoczesne perfumy wykorzystują tańsze, syntetyczne zamienniki naturalnych esencji zapachowych. Koneserzy szlachetnych zapachów szczególnie upodobali sobie perfumy wykonane z naturalnych olejków eterycznych. Są one często wykorzystywane w perfumach niszowych, które są droższe, ale nadal mają w sobie wiele oryginalności. Warto poznać swoje ulubione olejki eteryczne, aby móc się nimi kierować podczas tworzenia perfum.
Może to Ci się spodoba
BŁYSKAWICZNA REAKCJA I DETERMINACJA POLICJANTÓW POZWOLIŁA URATOWAĆ ŻYCIE 73-LATKA
Profesjonalizmem i determinacją wykazała się policyjna załoga z Pragi Północ w czasie interwencji przy ulicy 11 Listopada. Dzięki sierż. Annie Gutkowskiej oraz st. post. Tomaszowi Skrok udało się uratować życie
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU
Ferie to dla dzieci i młodzieży wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, a także moment wielu wyjazdów. Niektórzy uczniowie będą wypoczywać w naszym województwie i nad ich bezpieczeństwem
SKARB PAŃSTWA MÓGŁ STRACIĆ NAWET 6 MILIONÓW ZŁOTYCH
Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali na terenie województwa mazowieckiego nielegalną wytwórnię papierosów oraz magazyn do ich przechowywania. Podczas działań zatrzymano sześć osób, których przestępcza działalność
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!