Oznaki i objawy alkoholizmu – czym jest alkoholizm?

Oznaki i objawy alkoholizmu – czym jest alkoholizm?

Od wielu lat prywatne ośrodki i gabinety zajmują się leczeniem uzależnienia od alkoholu. W naszych ośrodkach odbywa się detoksykacja stacjonarna. Oferujemy również terapię indywidualną i grupową w formie ambulatoryjnej (walk in). Poniżej przedstawiamy informacje, które pomogą Tobie lub komuś, kogo znasz, zdiagnozować problem i określić, czy potrzebujesz profesjonalnej pomocy.

Co to jest alkoholizm?

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała alkoholizm za chorobę. Przypisała mu numer w swojej wspólnej klasyfikacji chorób na całym świecie.

Alkoholizm można zdefiniować jako fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu (substancji, która spowalnia funkcjonowanie układu nerwowego). Oto podstawowe czynniki, które wpływają na rozwój alkoholizmu:

  • psychologiczne
  • społeczne
  • środowiskowe
  • genetyczne

Nadużywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na środowisko i pacjenta. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do agresywnych zachowań, zaburzeń funkcjonowania mózgu i zdolności do podejmowania świadomych decyzji. Alkoholizm najczęściej charakteryzuje się pogorszeniem kontaktów rodzinnych i utratą stabilności finansowej.

Regularne nadużywanie alkoholu może prowadzić do demencji, problemów z logicznym myśleniem i poważnych chorób psychicznych (np. zespół Korsakowa). Ten związek chemiczny może wpływać nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne człowieka. Główną przyczyną marskości wątroby jest choroba alkoholowa.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na https://alkoholizmkatowice.pl/

Objawy alkoholizmu

Czasami oznaki alkoholizmu mogą nie być na początku oczywiste. Problem alkoholizmu jest często ukryty i zamaskowany tak, że nawet bliscy członkowie rodziny nie są w stanie go zauważyć. Choroba alkoholowa jest często diagnozowana w bardzo zaawansowanym stadium stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z oznak i objawów, które mogą wystąpić, gdy rozwija się alkoholizm. Oto symptomy, które powinny Cię zaniepokoić:

Osoba z chorobą nie ma kontroli nad tym, ile alkoholu spożywa. Nawet jeśli symbolicznie wypija tylko jeden kieliszek, to w końcu wypija ich znacznie więcej.

Z piciem klinowym mamy do czynienia wtedy, gdy osoba chora na alkoholizm pije, aby złagodzić skutki nadużycia alkoholu w poprzednich dniach.

Głód alkoholowy – osoba uzależniona odczuwa potrzebę wypicia większej ilości alkoholu.

Koncentrowanie się na piciu jest najlepszym rozwiązaniem. Nie ma znaczenia, czy masz rodzinę, pracę, czy życie towarzyskie. Jedyną rzeczą, która jest najważniejsza, jest wypicie kolejnego drinka.

Mimo że wiadomo, że alkohol jest szkodliwy, ludzie piją go coraz więcej i więcej.

Większa tolerancja na alkohol – osoba z alkoholizmem musi wypić więcej alkoholu, aby odczuć jego skutki.

Objawy abstynencji – Brak alkoholu może powodować niepokój, drżenie rąk i nerwowość, a także problemy ze snem, nadmierne pocenie się i bezsenność.

Objawy te nie muszą być obecne. Wystarczą trzy objawy, aby wskazać, że masz alkoholizm.

Alkoholizm może mieć negatywny wpływ na całe życie jednostki. Alkoholizm może powodować wiele problemów zdrowotnych.

  • Choroby serca
  • Wrzody żołądka
  • choroba nerek
  • Wzrost ciśnienia krwi
  • Choroby wątroby

Może również negatywnie wpływać na otoczenie osoby cierpiącej na alkoholizm. Dzieje się tak dlatego, że alkoholizm nie jest tylko problemem dla osoby nim dotkniętej. Może on prowadzić do:

  • Poważne problemy finansowe
  • Przemoc – zazwyczaj wobec bliskich
  • Problemy w relacjach interpersonalnych
  • Dysfunkcja rodziny jest poważnym problemem

U dzieci alkoholików może rozwinąć się syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA), jeśli nie będą one leczone. Może to również prowadzić do całkowitego rozpadu rodziny.

W zależności od typologii, istnieje wiele faz uzależnienia od alkoholu. Elvin Morton Jellinek jest najbardziej znanym i cenionym naukowcem zajmującym się badaniami nad alkoholizmem. To właśnie on wyróżnił cztery fazy uzależnienia.

  • Faza przedalkoholowa jest również znana jako faza początkowa. Jest to faza, w której osoba zaczyna używać alkoholu jako sposobu na leczenie smutków lub kontrolowanie swojego nastroju.
  • Faza ostrzegawcza – tolerancja organizmu na alkohol wzrasta coraz szybciej. W wyniku tego osoba będzie piła więcej alkoholu. Alkohol może również powodować luki w pamięci.
  • Faza krytyczna – całkowita utrata kontroli nad przyjmowaniem alkoholu.
  • Faza chroniczna – długotrwałe upijanie się (tzn. długie okresy czasu, kiedy osoba nie jest trzeźwa).

Leczenie alkoholizmu, choć jest procesem długotrwałym, jest jedynym sposobem na odzyskanie przez alkoholika kontroli nad swoim życiem.

Previous Nauka jazdy pod okiem egzaminatorów? To możliwe!
Next Czym jest metabolizm?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

ROZPOZNAJESZ TĘ OSOBĘ?

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału dochodzeniowo-śledczego prowadzą postępowanie dotyczące zniszczenia mienia. Nieustalony dotąd sprawca uszkodził cztery tablice memoratywne w Muzeum Więzienia Pawiak przy ulicy Dzielnej. Wizerunek osoby podejrzewanej o to przestępstwo

Wiadomości 0 Comments

ODBLASKUJ, CZYLI ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Mały lub duży, biały, żółty, a może zielony? Każdy sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze. Każdy ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo. Mowa oczywiście o odblasku. Niezbędnym dodatku, który każdy

Wiadomości 0 Comments

Naturalne metody wspierania procesu rehabilitacji

W procesie powrotu do zdrowia po urazach lub operacjach, tradycyjne terapie medyczne są często wspomagane przez naturalne metody, które mogą przyspieszyć gojenie i poprawić samopoczucie pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne, medycyna naturalna

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź