Jak działają probiotyki?

Jak działają probiotyki?

Regularne zażywanie probiotyków w określonej ilości przynosi korzyści dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Wspierają organizm między innymi podczas antybiotykoterapii, kiedy niezbędne jest odbudowanie równowagi w jelitach. Chodzi głównie o drobnoustroje, których ilość i skład muszą być odpowiednie, tylko wówczas niwelowane jest ryzyko powstania dysbiozy. Probiotyki są również pomocne w przebiegu biegunki zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ponadto stanowi jeden ze środków profilaktycznych w tym zakresie.

Probiotyki w medycynie

W aptekach można spotkać dwa rodzaje takich produktów, są to leki lub suplementy diety. Zazwyczaj każdy lekarz przepisujący antybiotyk jednocześnie zleca zakup probiotyku, koniecznie najlepszej jakości. Z medycznego punktu widzenia profilaktyczne zażywanie probiotyków ma swoje wady i zalety, dlatego zdania ekspertów są w tym temacie bardzo podzielone. Część z nich docenia wpływ substancji na poprawę funkcjonowania mikroflory jelitowej, a druga twierdzi, że u osób zdrowych nie ma takiej konieczności. Jednak nie można zaprzeczyć, że są probiotyki, które aktywnie wspierają cały układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstawania różnych infekcji układu moczowego, oddechowego i pokarmowego. Aby zapewnić takie działanie konieczny jest właściwy dobór probiotyku, najlepiej stawiać na produkt przebadany pod kątem dawania konkretnych korzyści dla ogólnego zdrowia. Są one dedykowane na przykład osobom borykającym się z zespołem jelita drażliwego, czy zaparciami. Dużo podobnych wskazówek można uzyskać na stronie anurexinfo.pl.

Konsultacja z lekarzem

W wyborze probiotyku z całą pewnością może pomóc lekarz, który doradzi pacjentom chcącym wspierać swoją mikroflorę jelitową jakie produkty będą najlepsze. Każdy pacjent ma indywidualną sytuację zdrowotną, czasami pomocne okazują się zmiany w sposobie żywienia. Generalnie nie określono do chwili obecnej, jaki skład mikrobioty jelitowej jest prawidłowy. Wiadomo, że powinna być ona różnorodna i mieć duże ilości drobnoustrojów. Każdy lekarz z pewnością podkreśli, że bardzo istotne jest utrzymanie zróżnicowanej diety, z wykluczeniem nadmiaru chipsów, słodyczy, fast-foodów, płatków śniadaniowych i słodkich, gazowanych napojów. Niewskazana jest żywność wysokoprzetworzona, natomiast potrzebne są warzywa, owoce i inne składniki z dużą zawartością błonnika. W ten sposób drobnoustroje są wyposażane w odpowiedni pokarm i minimalizuje się ryzyko występowania zaparć. Jeżeli tematy medyczne są w zasięgu zainteresowań, warto odwiedzić ciekawe źródło informacji, jakim jest strona anurexinfo.pl.

Previous Studia pielęgniarskie w Warszawie - rekrutacja 2022
Next Niedosłuch - pierwsze niepokojące objawy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WARSZTATY Z BEZPIECZEŃSTWA NA LODZIE

Przed zbliżającymi się feriami zimowymi funkcjonariuszka Komisariatu Rzecznego Policji mł.asp. Kinga Czerwińska wspólnie z policjantką z mokotowskiej komendy mł.asp. Martą Bejer przypomniały uczniom ze szkoły podstawowej nr 236 o podstawowych

Wiadomości 0 Comments

FemtoLASIK – nowoczesna metoda laserowej korekcji wzroku: czym się wyróżnia?

Laserowa korekcja wzroku to zaawansowana procedura medyczna, która pozwala na trwałe pozbycie się wad refrakcji oka, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Dzięki precyzyjnemu modelowaniu rogówki za pomocą lasera, pacjenci

Wiadomości 0 Comments

NAPADLI W SKLEPACH, USŁYSZELI ZARZUTY

Z ustaleń policjantów z Bielan wynika, że za każdym razem działali bardzo podobnie. Wchodzili zamaskowani do sklepów monopolowych, jeden z mężczyzn wyciągał przedmiot przypominający broń, mówiąc, że to jest napad.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź