Bezpieczne holowanie — poznaj jego tajniki!
Nawet najdroższy samochód, jak każda inna maszyna, może odmówić Ci kiedyś posłuszeństwa. Awarie zdarzają się dosyć często — nie daj im się zaskoczyć i sprawdź, jak powinno wyglądać bezpieczne holowanie.
Skorzystaj z pomocy
W przypadku, w którym nie masz możliwości samodzielnego odholowania pojazdu najlepiej będzie skorzystać z pomocy firmy, która świadczy usługi holowania pojazdów. Jest to również znakomitym rozwiązaniem w przypadku, gdy auto całkowicie odmówiło posłuszeństwa.
Kiedy samodzielne holowanie auta za pomocą linki jest niemożliwe — pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy
Potrzebne Ci holowanie auta? Zapytaj o usługę holowania auta Pana Ireneusza Zakrzewskiego!
Podstawy prawne holowania auta na lince
Niezależnie od tego, gdzie i z jakiej przyczyny Twoje auto odmówi Ci posłuszeństwa — pamiętaj o tym, żeby do holowania podchodzić z głową. Bezpieczeństwo na drodze odgrywa tu bowiem największe znaczenie — zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Przed przystąpieniem do tej czynności warto również zastosować się do kilku poniższych wskazówek.
Holowanie pojazdu a przepisy kodeksu drogowego
Zdjęcie kierowcy przed holowaniem — pamiętaj o trójkącie ostrzegawczym i kamizelce odblaskowej.
Nagła awaria pojazdu może zaskoczyć Cię wszędzie. Pamiętaj jednak o tym, że przed podjęciem jakichkolwiek czynności należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy. Wydawałoby się to być oczywiste, jednak zdaniem wielu funkcjonariuszy policji większość kierowców nie ma zbyt dużego pojęcia o tym, jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd. Wystarczy jednak zajrzeć do art. 31 kodeksu drogowego, by się tego dowiedzieć.
Kiedy można holować pojazd?
Holowanie samochodu za pomocą lawety
Kodeks drogowy jasno określa zasady oraz okoliczności, w jakich można podjąć się holowania pojazdu silnikowego. W §1. art. 31. znajdują się następujące informacje:
- Na obszarze zabudowanym prędkość holowania nie może przekroczyć 30 km/h. Poza tym obszarem pojazd może być holowany z prędkością 60 km/h.
- Kierowca pojazdu holującego jest zobowiązany do używania włączonych świateł mijania nawet w okresie dostatecznej widoczności.
- Na wypadek ograniczonej widoczności kierowca pojazdu holującego jest zobowiązany do używania świateł pozycyjnych. W tym przypadku jest zwolniony z używania trójkąta odblaskowego.
- W holowanym aucie musi znajdować się kierowca, który posiada wszelkie uprawnienia, potrzebne do kierowania nim. Wyjątek stanowią jedynie okoliczności, takie jak m.in. holowanie lawetą.
- Pojazdy (holowany i holujący) muszą być połączone ze sobą w taki sposób, by nie doszło do ich odczepienia się w trakcie jazdy. Wyjątek stanowią motocykle, które powinny być połączone za pomocą giętkiego urządzenia, tak by w razie konieczności można je było łatwo odczepić.
- Holowany samochód powinien być prawidłowo oznaczony — odblaskowym trójkątem ostrzegawczym, który powinien zostać umieszczony z tyłu pojazdu, po jego lewej stronie.
- Auto holowanie na połączeniu sztywnym musi mieć sprawny przynajmniej jeden układ hamulców. Na połączeniu giętkim muszą być to dwa układy.
- Pojazdy muszą znajdować się w odległości nie większej niż 3 m (połączenie sztywne) lub od 4 m do 6 m (połączenie giętkie). Połączenie musi być oznakowane białymi i czerwonymi pasami lub posiadać chorągiewkę koloru żółtego (ewentualnie czerwonego).
Zakaz holowania
Zgodnie z kodeksem nie można holować pojazdów, kiedy:
- Ich układ kierowniczy bądź hamulcowy jest niesprawny.
- Ich układ hamulcowego działa za pomocą silnika, w związku z czym ten drugi nie może zostać unieruchomiony.
- Holowaniu podlega więcej niż jeden pojazd.
- Pojazd holowany posiada naczepę.
- Pojazd holowany znajduje się na autostradzie — w tym przypadku holowanie odbywa się do miejsca najbliższego wyjazdu.
Pozostałe
Masa pojazdu holowanego bez użycia hamulców, nie może przekraczać masy pojazdu, który go holuje.
Dobra komunikacja
Bezpieczeństwo to podstawa. Jedną z głównych zasad jest to, by holowanie auta zawsze przekazywać osobie, która jest bardziej doświadczonym kierowcą. Osoba z mniejszym doświadczeniem za kółkiem powinna odsunąć się od wykonywania tej czynności. Przed przystąpieniem do holowania obaj kierowcy powinni również ustalić system komunikowania się. Przykładowo użyć znaków za pomocą świateł samochodu. To pozwoli im na porozumiewanie się w tracie pojawienia się konieczności zatrzymania pojazdu. Proces ten wymaga ścisłej współpracy obu kierowców.
Bezpieczeństwo w trakcie holowania
Holując pojazd, należy pamiętać o tym, że nie należy przyspieszać. Dla wzmożenia bezpieczeństwa warto również planować przeprowadzania tej czynność na mało ruchliwych odcinkach oraz nie w godzinach popołudniowych szczytów. Zwłaszcza jeżeli ma to mieć miejsce na terenie dużego miasta. Warto mieć również na uwadze aspekty techniczne. W trakcie holowania na połączeniu giętkim należy zadbać o to, by utrzymać stały naciąg linki. To pomoże w uniknięciu nieprzyjemnych szarpnięć.
Holowanie auta za pomocą linki — pamiętaj, by w trakcie jazdy utrzymywać stały naciąg linki.
Holowanie Pojazdów Ireneusz Zakrzewski
ul. Stanisławowska 5/61
03-832 Warszawa
telefon: 604 557 446
Może to Ci się spodoba
POZNAJ I ZROZUM RYZYKO
Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa III we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Stołecznej Policji oraz służby więziennej zorganizowali spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Nr 26 przy ul. Urbanistów 3
Okienne vademecum, czyli wszystko co musisz wiedzieć o stolarce okiennej
Wybór okien przy budowie domu jest niezwykle istotny. Wpływa on bowiem na ich użyteczność i wytrzymałość, a także na wygląd budynku – zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Ze
Wrastające Paznokcie: Skuteczne Leczenie w Warszawie
Wrastające paznokcie, nazywane również onicocryptosis, to powszechny problem dotykający wiele osób, często wywołujący ból, obrzęk i inne nieprzyjemne dolegliwości. W Warszawie, jak i w innych miastach, istnieje wiele profesjonalnych klinik
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!