W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – uroczystości w Kobyłce
Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął dziś udział w V Społecznych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w podwarszawskiej Kobyłce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, odprawioną przez ks. dziekana Jana Andrzejewskiego w intencji poległych, pomordowanych i prześladowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie Niezłomni zostali uczczeni Apelem Pamięci i salwą honorową przed Pomnikiem Żołnierza Wyklętego na Placu 15 Sierpnia.
Szef MSWiA oddał hołd Żołnierzom Wyklętym, składając kwiaty. Asystę wojskową zapewnił pododdział 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej. W uroczystościach wzięły także udział służby podległe MSWiA: policja i Państwowa Straż Pożarna, a także młodzież skupiona w organizacji proobronnej – Strzelcach Rzeczypospolitej.
– To niezwykle ważne święto. Dziś oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym. Żołnierzom, którzy oddali swoje życia za wolność naszej Ojczyzny. Którzy nie pogodzili się z okupacją niemiecką, a potem sowiecką. To niezwykle istotne, że Święto Żołnierzy Wyklętych jest świętem tak żywym, szczególnie wśród ludzi młodych – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.
Uroczystości pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy zorganizowały: Komitet Pamięci Rtm. Witolda Pileckiego z Kobyłki, Prawo i Sprawiedliwość – Komitet Kobyłka oraz Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach, we współpracy z Okręgiem Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Kołem Wołomin ŚŻŻAK – „Rajski Ptak”. Towarzyszył im pokaz sprzętu służb MSWiA: policji i PSP. Minister Mariusz Błaszczak przewodniczył Komitetowi Honorowemu Obchodów.
Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość Polski z komunistycznym okupantem wspieranym z Moskwy rozpoczęła się zaraz po przekroczeniu przez Sowietów granic przedwojennego terytorium naszego kraju, a zakończyła się symbolicznie wraz ze śmiercią ostatniego Żołnierza Niezłomnego w 1963 r. Żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego zostali przez totalitarne władze skazani na zapomnienie, a ich rodziny były prześladowane do końca PRL. Dlatego przyjęło się określenie Żołnierze Wyklęci. Także w wolnej Polsce uczestnicy antykomunistycznego powstania nie od razu po 1989 r. doczekali się należytego uhonorowania. Poświęcenie Niezłomnych przez wiele lat pozostawało w zapomnieniu. Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczął się proces przywracania ich publicznej pamięci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Jego data – 1 marca, upamiętnia rocznicę wykonania wyroku śmierci w warszawskim więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej na kierownictwie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z ppłk. Łukaszem Cieplińskim „Pługiem” na czele.
Może to Ci się spodoba
Jak nałogi wpływają na zdrowie?
Uzależnienia i popadanie w nałogi to jedne z najważniejszych problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Uzależnienie się od danej substancji sprawia, że osoba pozostająca w nałogu czuje nieodpartą żądzę oraz konieczność spożycia lub wypicia
KONTROLA AUTOKARÓW PRZED WYJAZDAMI NA FERIE
Ferie zimowe w Warszawie tuż tuż. Jak co roku policjanci warszawskiej „drogówki” i inspektorzy ITD będą kontrolowali autokary wiozące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Od 10 do 26 lutego
POZNAJ I ZROZUM RYZYKO
Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa III we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Stołecznej Policji oraz służby więziennej zorganizowali spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Nr 26 przy ul. Urbanistów 3
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!