Kino w domu. Jak urządzić własną salę kinową
Choć w wielu przypadkach może to być świetne rozwiązanie, instalacja kina domowego w salonie nie jest pozbawiona wad. Do zainstalowania wielokanałowego systemu audio-wideo potrzebne jest dedykowane pomieszczenie. Zapewni to najlepsze efekty. Możemy zadbać o prawidłowe rozmieszczenie i instalację głośników, a także o akustykę wnętrza, wielkość ekranu i projektora.
Czy zawsze konieczne jest posiadanie osobnego pomieszczenia?
Odpowiedź brzmi: nie. Jednak dzięki dokładnemu zaplanowaniu pomieszczenia możemy sprawić, że będzie ono wyglądało jak kinowe. Zależy to również od stopnia zaawansowania instalacji – im bardziej prawdopodobne jest, że będziemy musieli wyznaczyć osobne miejsce w domu lub mieszkaniu na jej realizację.
Pamiętajmy, że przy projektowaniu lub wyborze sali kinowej ważne są odpowiednie wymiary. Wymiary te zapewnią lepsze rozproszenie odbijających się fal już od samego początku. Pomieszczenie nie powinno być zbyt małe, zbyt duże, ani zbyt małe. Istnieją pewne „złote proporcje”, czyli najlepsze wymiary, takie jak: Stosunek wysokości do szerokości wynosi odpowiednio 1:1,5 oraz 2,5. Nie są to wytyczne, których należy ściśle przestrzegać, a jedynie wartości orientacyjne.
Dodatkowe pomieszczenie lub szafka techniczna
Niektóre systemy kinowe mają oddzielne pomieszczenia dla przedwzmacniaczy, wzmacniaczy mocy i procesorów kina domowego. Może to być nawet oddzielne pomieszczenie. Może nawet znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Robi się to w celu ukrycia sprzętu, aby nie odgrywał on głównej roli podczas oglądania filmów, ale służył jako tło dla reszty wydarzeń. Należy również zadbać o odpowiednie chłodzenie sprzętu w wydzielonym miejscu lub szafie, w której będzie przechowywany.
Jeśli centralnym punktem zestawu jest odbiornik, to regał lub osobne pomieszczenie z klimatyzacją może nie być konieczne.
Jakie głośniki instalacyjne należy wybrać?
W przypadku standardowego systemu kina domowego najlepszymi opcjami instalacji są głośniki podłogowe lub ścienne. Możesz je również wykorzystać w bardziej złożonych konfiguracjach, takich jak. Możliwe są głośniki instalacyjne sufitowe lub dekodery w Dolby Atmos. Jednak przestrzeń w pomieszczeniu może nie pozwalać na odpowiednie rozstawienie poszczególnych elementów systemu nagłośnienia. Problem ten jest eliminowany w profesjonalnych realizacjach, gdzie na potrzeby systemu kina domowego stworzono osobne pomieszczenie. Głośniki często instalowane są w całości obudowane. Nie ingerują one w aranżację ani estetykę pomieszczenia. Można je umieścić dokładnie tam, gdzie są potrzebne.
Sprawdź również: Jak wybrać amplituner?
Jaką rolę odgrywa w tym akustyka pomieszczenia?
Akustyka sali kina domowego jest niezwykle istotnym elementem. Dzięki niej możemy uzyskać idealny balans pomiędzy dźwiękiem bezpośrednim (wydobywającym się z poszczególnych głośników kina domowego), a dźwiękiem odbitym od ścian i sufitów. Odpowiednia akustyka będzie miała wpływ m.in. na zrozumiałość i jakość dialogów oraz lektora podczas seansów filmowych. Poprawi również przestrzenność dźwięku generowanego przez kanały efektowe. Poprawi też dynamikę sygnału. Wyjątkowe doznania dźwiękowe możemy stworzyć poprzez odpowiednie kształtowanie akustyki we wnętrzu. Jest to możliwe nie tylko w centralnej części sali kina domowego, ale również na większej powierzchni.
Jest wiele sposobów na korektę akustyki
Jeśli akustyka sali kina domowego jest zła, nawet najdroższy system nagłośnieniowy na nic się nie zda. Można ją kształtować za pomocą różnych metod akustycznych. Powinny być one umieszczone w odpowiednich miejscach, np. w narożnikach lub na krawędziach pomieszczenia. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i gdzie występują największe zakłócenia akustyczne.
Elementy wystroju wnętrz są często stosowane w salonie domu jako pułapki basowe lub reflektory akustyczne. Urządzenia te mogą wpływać na rozprzestrzenianie się dźwięku. Półki na książki, zasłony i meble tapicerowane można zaliczyć do elementów wystroju wnętrza. Te przedmioty można wykorzystać do stworzenia określonego środowiska akustycznego, ale nie są one tak precyzyjne jak specjalnie zaprojektowane elementy.
Zaawansowane kina są tworzone z myślą o odtwarzaniu materiałów audio-video w najwyższej jakości. Stosowane są specjalne elementy o różnej strukturze i wykonane z odpowiednich materiałów. Te ustroje akustyczne są projektowane i wykonywane przez producentów, którzy dbają o ich parametry techniczne. Systemy te doskonale sprawdzają się w aranżacji wnętrz i propagacji dźwięku w kinie domowym.
Warto również zadbać o odpowiednią izolację akustyczną w miejscu, w którym planujemy urządzić salę kinową. Dzięki temu pomieszczenie kinowe będzie ciche i nie będzie emitowało głośnych dźwięków, zwłaszcza basowych, podczas seansów filmowych. Nie będą im przeszkadzać sąsiedzi ani inni domownicy. Pomieszczenie to powinno mieć izolacyjność ścian na poziomie co najmniej 60 dB.
Czy wystarczy automatyczna korekcja akustyczna?
Wiele systemów automatycznej korekcji akustycznej może być wykorzystywanych do korygowania problemów takich jak niewłaściwe rozmieszczenie głośników lub niewłaściwa aranżacja akustyczna wnętrza. Można je znaleźć w procesorach surround lub wzmacniaczach wielokanałowych. Te „szybkie” i uproszczone rozwiązania nie są zalecane dla złożonych systemów kina domowego. Nie oznacza to jednak, że pomiary kalibracyjne nie mogą być wykonywane. Zdecydowanie tak! Są one bardziej precyzyjne i zaawansowane niż mogłoby się wydawać. Wykonuje się je w celu kontroli zachowania i fal akustycznych w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, które zostało wyłożone odpowiednimi ustrojami akustycznymi.
Nie ma ustalonej reguły dotyczącej wygłuszania sali kina domowego. Można przyjąć, że pogłos w pomieszczeniu odsłuchowym nie powinien przekraczać 0,4 sekundy. Osiągnięcie tego standardu nie jest możliwe. Adaptację akustyczną można przeprowadzić na wiele sposobów. Każde pomieszczenie jest wyjątkowe i każdy materiał jest możliwy do zastosowania. Okres pogłosu, choć ważny, jest tylko jednym z parametrów sprawdzanych podczas „dostrajania” pomieszczenia. Profesjonalni instalatorzy wykorzystują różne pomiary, aby pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów (np. zainstalowanie pułapki basowej lub innego elementu modyfikującego akustykę wnętrza pomieszczenia.
Kino domowe – wybór projektora i ekranu
Projektor z odpowiednim ekranem jest podstawowym elementem wyposażenia kina domowego. W najbardziej zaawansowanych instalacjach stosuje się ekrany przezroczyste akustycznie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje projektorów: ekrany i rzutniki. Można je schować, gdy nie są używane. Projektor jest wtedy ukryty pod sufitem podwieszanym. Ekran, na przykład, zwijany jest pod sufitem lub przy ścianie.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj i konstrukcję matrycy zastosowanej w projektorze. Może to być zarówno matryca LED (Light Emitting Diode), jak i DLP (Digital Light Processing). Ten drugi typ projektorów najlepiej sprawdza się w salach kinowych, ponieważ charakteryzuje się wyższym kontrastem i krótszym czasem reakcji. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na funkcjonalność projektora i dostępność złączy. Zwiększy to prawdopodobieństwo ponownego użycia sprzętu.
Dzisiaj nie powinno być problemu z instalacją projektora. W razie potrzeby możemy również zainstalować projektor krótkiego rzutu. Tego typu sprzęt z łatwością można umieścić w niewielkiej odległości od ekranu, bez konieczności instalowania go pod sufitem. Nadal jednak uzyskamy dużą przekątną obrazu np. 80 cali w odległości nie większej niż 80 cm.
Może to Ci się spodoba
UCZESTNICZYLIŚMY W ĆWICZENIACH Z MUSZTRY KLASY POLICYJNEJ
W piątek, w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego przy ulicy Okopowej 55a, pod nadzorem policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, odbyły się przygotowania klasy policyjnej do corocznego szkolnego przeglądu
Usuwanie AdBlue oddział Warszawa rozwiąże Twoje problemy z układem SCR!
Usuwanie AdBlue Warszawa rozwiąże wszystkie Twoje problemy związane z układem oczyszczania spalin i mocznikiem AdBlue. Programowe wyłączenie całego układu pozwoli rozwiązać problem bez najmniejszych mankamentów, a zarazem bez konieczności naprawy
Mieszkania Piastów – gdzie korzystniej jest mieszkać: w stolicy czy na jej obrzeżach?
Mieszkania w Piastowie wzniesione przez dewelopera Bud-Rim Development reprezentują wysokie standardy bytowe, a jednocześnie są tanie. Stanowią więc ciekawą propozycję dla wszystkich zniechęconych postępującą drożyzną. Jak powszechnie wiadomo, ceny mieszkań
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!